projekt i druk: Krzysztof Kornaś „Dziki”, Leszek Jaranowski „Długi”
oryginalny diapozytyw winietki pisma „Przebojem” – drukowaliśmy to pismo dla przyjaciół z Katowic (Obecnie diapozytyw znajduje się w archiwum Solidarności Walczącej we Wrocławiu. Przekazaliśmy go Kornelowi Morawieckiemu podczas obchodów 25. lecia powstania SW.)
Kliknij na obrazku aby powiększyć. Jedna z prac „Dzikiego” i „Kudłatego” – bibuła „Aneks” nr 2 z maja 1989 roku. „Solidarność” miała już wtedy Komitety Obywatelskie, a NZS nadal musiał walczyć o swoje prawa. W wydaniu fotogazety „Aneksu" barykady i walki na „Dominiku”. Pamiętacie Zomowca, który zbytnio się zapędził i został „aresztowany” przez demonstrantów? (str. 8 gazety).
Interesujący fragment z akt IPN-u dotyczący Krzyśka. SB-ek wtedy tego nie wiedział, my wiemy. Reprezentant Solidarności Walczącej N-/N Krzysiek to Dziki. (Notatka została sporządzona 25 stycznia 1990 roku (sic!) czyli już po „okrągłym stole”. SOR – „Ośmiornica”)
Na przyjaciół „Dzikiego” zawsze było można liczyć. Nie zawiedli i tym razem. Spotkaliśmy się licznie w Stillu. Dzięki uprzejmości ekipy filmowej reż. Miłosza Horodyskiego i Marka Podleckiego oglądnęliśmy nieznany jeszcze film pt. „Niewidzialni drukarze”. Patrząc na ekran miałem wrażenie jakbym oglądał „Dzikiego” przy podziemnej robocie choć go tam wcale nie było.
Od tej pory będę zamieszczał na stronie nazwiska osób, które wspomogły naszą koleżeńską inicjatywę budowy nagrobka z nadzieją na szybką „rozbudowę” poniższej listy: Tadeusz Ćwięka, Marek Skawiński, Sławek Smoliński, Krzysztof Bzdyl, Józef Ratajczak, Łukasz Jagiełło, Zbigniew Jagiełło, Rafał Abratański, Sławomir Wróbel, Roman Zalewski, Ryszard Majdzik, Marian Stachniuk, Jerzy Rusek, Leszek Jaranowski, Zbigniew Skorecki, Stanisław Surówka, Tadeusz Konik, Mateusz Toboła, Andrzej Sidorowicz, Janusz Rybiński, Józef Śreniowski, Tadeusz Świda, Elżbieta Ziemniak, Aleksander Kopacz, Krzysztof Błażejczyk, Miłosz Horodyski, Marek Podlecki, Piotr Hlebowicz, Tomasz Gugała, Stanisław Markowski, Bogusław Pietrus, Władysław Krzek, Dorota Ostasz, Kazimierz Łapczyński. Potwierdzenia dodatkowych wpłat na konto: przyjaciele z Wrocławia; Jarosław Krotliński, Beata Curyło, Marek Rudnicki, Grzegorz Oszast - 1000,00 Stowarzyszenie Solidarność Walcząca - 3000,00 Katarzyna i Robert Dyja (Katowice), Mateusz Toboła (FMW), Daniela Belli (Rzym), Bogusław Pietrus (FMW), Tadeusz Świda (TKZ WSK-PZL Kraków), Grzegorz Fimowicz (NZS), Irena Rybińska, Jan Rybiński, Jolanta Kołacz, Leszek Jaranowski.
26 lipca 2009 Przyjaciele Krzyśka zjechali do Czchowa - miasta rodzinnego Krzyśka. Uczestniczyliśmy we Mszy św. w jego intencji. Był to dzień odpustu czchowskiej parafii. Wyśmienite, patriotyczne kazanie wygłoszone przez prałata z Nowego Sącza ks. Stanisława Czachora niezmiernie nas ujęło. Uczestników było tak wielu, że nie mieścili się w całkiem przecież nie małym kościele. Przed mszą złożyliśmy wiązanki na grobie „Dzikiego” i zapaliliśmy światełka. Pomnik na grobie Krzyśka już gotowy
24 września 2010
W tym dniu w godzinach przedpołudniowych spotkaliśmy się z młodzieżą Zespołu Szkół w Czchowie, rodzinnym mieście Krzysztofa. Potem Msza św. z pocztami sztandarowymi w intencji śp. „Dzikiego”. Specjalnie na tą okazję został przygotowany i wręczony proboszczowi czchowskiej parafii kielich mszalny z insygniami organizacji, z którymi Krzysiek był związany: „Hutnik”, NZS, FMW, Solidarność Walcząca. Na grobie naszego przyjaciela zapaliliśmy światełka. Wieczorem, po wszystkich uroczystościach spotkaliśmy się w gronie przyjaciół z rodziną śp. „Dzikiego”.
Bogaty serwis fotograficzny z tych uroczystości zamieściłem w moim profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.163824347008584.35971.100001430601060&type=1
KRZYŻ OFICERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI dla ś.p. Krzysztofa
19 marca 2010 Prezydent podziękował działaczom NZSPrzed południem w Belwederze minister Władysław Stasiak wręczył zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Złote Krzyże Zasługi. Podczas drugiej części uroczystości, która po południu miała miejsce w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński wręczył Ordery Odrodzenia Polski. Zwracając się do odznaczonych prezydent przypomniał historię NZS-u i podkreślał rolę, jaką zrzeszenie odegrało w walce o wolną Polskę.
– NZS był radykalny i budził
bardzo wielki opór władz. Trzeba było strajków na uczelniach, trzeba było
bardzo silnego nacisku, żeby został zalegalizowany – mówił prezydent. Dodał,
że w tamtym kresie dziwna wydała mi się niezwykła zaciekłość, z jaką komuniści
bronili swojego monopolu w ruchu młodzieżowym.
Zobacz także: Ordery i odznaczenia dla działaczy NZS
Lech Kaczyński podkreśli również
zasługi NZS-u dla ówczesnej Solidarności oraz wspominał rok 1989, kiedy do
nowo powoływaną Komisję Krajową Solidarności tworzyli ludzie NZS-u.
© Leszek Jaranowski
|