NIEZALEŻNE PUBLIKACJE FONOGRAFICZNE

PODZIEMIA SOLIDARNOŚCIOWEGO (1982-1989)

Paweł Orkisz z grupą „Pass” – „Komentarz”

Komentarz do kasety „Komentarz” w moim odczuciu byłby nie na miejscu. Dość powiedzieć – publikacja jest doskonała. Serdecznie dziękuję samemu autorowi za zgodę na jej upublicznienie.


Udostępnił Jan Żurek, kolega z nowohuckiego podziemia „S”. Autor kasety NOF (Nowohucka Oficyna Fonograficzna) nr 002.

 

Kaseta zawiera fragmenty autentycznych nagrań pochodzących min. z Archiwum Sekcji Informacyjnej TKRH NSZZ „Solidarność” Hil. Dokonano ich w latach 1982-1096. Wykonywano je na sprzęcie amatorskim, niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach. Stąd nie najwyższa jakość dźwięku. Materiały przedstawione dobrano tak, aby jak najwierniej oddawały skalę wydarzeń i atmosferę minionych lat w Nowej Hucie.

 

Kaseta z piosenkami czeskiego barda Karela Kryla. Rozprowadzana była w nowohuckim, podziemnym kolportażu. Wykonanie Antonina Krzysztoń i Andrzej Michalski. Przekład Martyna Miklaszewska. Oryginalna okładka kasety niestety nie wytrzymała próby czasu

 

***

Odkryłem niedawno w moim archiwum analogiczną okładkę kasety „Nowej” nr 033 – „Karek Kryl”

 Aby pobrać plik lub posłuchać wystarczy kliknąć na napisie „STRONA A” lub „...B”

 

MISTRZEJOWICKI „BUNKIER”

 

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Nowej Hucie aresztowano 23 osoby – działaczy „Solidarności” i opozycji. Nad ranem wszystkich przewieziono do więzienia w Nowym Wiśniczu. kilka godzin później te 23 nazwiska przeczytano na mszy świętej w bazylice oo. Cystersów w Mogile. 15 grudnia w parafii w Bieńczycach, w Arce Pana, organizowano już punkty pomocy (Arka była mocnym punktem opozycji w Nowej Hucie, z duszpasterstwem robotników, którym kierował ksiądz Władysław Palmowski).

 

***

Inny kościół w Nowej Hucie, Mistrzejowice. W czerwcu 1982 roku do księdza Jancarza, wtedy przewodnika duszpasterstwa ludzi pracy przy parafii, zgłosiło się kilka osób z KPN. Z jedną prośbą: o zorganizowanie głodówki w mistrzejowickim kościele. To miała być „głodówka solidarnościowa” – taki rodzaj łączności z tymi, których z Nowego Wiśnicza przewieziono do Załęża, gdzie rozpoczęli strajk głodowy. Ksiądz Jancarz się zgodził – tyle że nie na głodówkę, ale modlitewne czuwanie w ich intencji. Czuwanie rozpoczęło osiem osób. Każdego dnia przybywało ludzi. Ksiądz Jancarz powiedział: „To niech będzie ten czwartek. Ten, i następny, i kolejny. Czwartek za Ojczyznę”. Tak narodziły nam się te słynne msze czwartkowe. Odbywały się one w dolnym kościele. Ławek nie było wiele, więc stali. Żadnych organów, żadnego mikrofonu. Wystarczyła świetna akustyka i mocne gardła do śpiewania. Nikt nie mruczał pod nosem. W dolnym kościele dudniło setkami głosów. Przy bocznej ścianie powstał ołtarz „Solidarności” – delegacje związków zawodowych z dziesiątków zakładów pracy przywoziły świece. Oznaczone, opisane, z biało-czerwonymi wstążkami, z emblematem „Solidarności”. Mieli swoje świece dziennikarze, artyści, lekarze. Polmozbyt postawił swoją na feldze od fiata, Telpod – na oporniku. Dolny kościół był przestrzenią wolną, nigdy nieocenzurowaną. Do Nowej Huty przyjeżdżali artyści z całej Polski: malarze, pisarze, rzeźbiarze, fotograficy, aktorzy. Ci, którzy mieli dość cenzury i dość odwagi, żeby pokazać swoją sztukę w wersji nieocenzurowanej. Mistrzejowice ich zapraszały, Mistrzejowice przygarniały. Gośćmi byli: Przemysław Gintrowski, Andrzej Wajda, Piotr Szczepanik, „Pod Budą”, Wiktor Woroszylski, Stefan Bratkowski, Jacek Federowicz, Teatr Ósmego Dnia, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Andrzej Szczepkowski, Lech Wałęsa, Jacek Kuroń, Władysław Frasyniuk, Paweł Orkisz, Antonina Krzysztoń czy kabaret „Potem”.

(fragmenty artykułu Renaty Radłowskiej)

 

Sława Bednarczyk – Przypomnę krótko – teatr polityczny w kościele ks. K. Jancarza w Mistrzejowicach – w stanie wojennym – tematy niebezpieczne, zakazane, spektakle polityczne; ja pierwsza u ks. K. Jancarza robiłam programy artystyczne na Jego prośbę, aby towarzyszyły mszom za Ojczyznę. Byłam łącznikiem między ks. K. Jancarzem a ks. Popiełuszką (całkowita tajemnica, o tym wiedział tylko ks. Jancarz i ks. Popiełuszko). Oprócz spektakli, byłam uprawniona do porządkowania papierów i poczty ks. Kazimierza Jancarza oraz oczywiście szorowania toalety, łazienki, sprzątania mieszkania po setkach ludzi odwiedzających ks. i po tajnych zebraniach.  

  

W każdy czwartek tygodnia po mszach w intencji Ojczyzny, dolny kościół mistrzejowicki w Nowej Hucie przemieniał się w miejsce spotkań z artystami i ciekawymi ludźmi. Spotkania te nazywaliśmy „Wieczorami u św. Maksymiliana”.

Nie potrafię określić kiedy ta kaseta została nagrana. Znajdują się na niej dwa felietony Jacka Federowicza i piosenka autorstwa Pawła Orkisza.

 

 Aby pobrać plik lub posłuchać wystarczy kliknąć na napisie „STRONA A” lub „...B”

 

Wykaż cierpliwość. 

Udostępnione pliki audio są sporej objętości i ważą ok. 28 MB każdy, wymaga to dłuższej chwili oczekiwania. Jeżeli masz łącze o małej transmisji – kliknij prawym klawiszem myszki i wybierz z menu kontekstowego „zapisz element docelowy jako” aby zapisać na swój dysk twardy. Taka operacja jest dużo szybsza.

 

 

 
 

 

Lista dostępnych na płytach CD/DVD zdygitalizowanych archiwaliów

W celach udostępniania proszę o kontakt mailowy na adres:   dar_point@post.pl

CDN 03 - Piosenki internowanych (Strzebielinek)

 Krakowskie wydawnictwo „ARKA” na okładkach swoich kaset pisało tak:

„Od Ciebie zależy zasięg tej kasety!!! Udostępnij ją rodzinie. Znajomym! Nie kolekcjonuj! Nie chomikuj!!! Aby Ci to ułatwić i jednocześnie Cię do tego zobowiązać, do każdej kasety dołączamy trzy okładki. Współdziałając – tworzymy niezależny obieg wydawnictw!

Warszawskie wydawnictwo CDN pisało tak:

„Drogi słuchaczu! Oddajemy w Twoje ręce kolejną kasetę, mając nadzieję, że w ramach swoich skromnych możliwości staniesz się jej dalszym wydawcą i kolporterem. Oficyna fonograficzna CDN upoważnia Cię do pobierania od osób, które zapragną kasetę przegrać, opłat w wysokości 100 zł od jednej kopii (lub 5 $ poza krajem). W ten sposób odzyskasz część lub całość kapitału zainwestowanego w kasetę. Ewentualny zysk przekaż wydawnictwu tą drogą, jaką kaseta do Ciebie dotarła. W przypadku, gdy będzie to technicznie niewykonalne – zebrane sumy prosimy przekazać na prasę niezależną lub pomoc dla represjonowanych. Wydawcy większych nakładów mogą uzyskać rabat w wysokości 50%.

Takie podejście do sprawy, dzisiaj wydaje się już nie do pomyślenia. Może właśnie dlatego już nie jest tak samo z tym naszym solidaryzmem. Niemniej, ja nadal w tą ideę wierzę.

Niedawno otrzymałem od kolegów z Federacji Młodzieży Walczącej jeden z zachowanych zbiorów kaset do dygitalizacji. Zaintrygowała mnie dość nietypowa i interesująca bo chyba nigdzie nie występująca forma „kamuflowania”  oryginalnej okładki. Stojące na półce kasety były skądinąd „podpadające”.

Interesujący jest też tekst na skrzydełku okładki wskazujący, że w takiej właśnie formie FMW w Krakowie kolportowała te kasety.  Napis ten brzmi: „Jeżeli ta kaseta nie jest ci koniecznie potrzebna to proszę o zwrot. Wiesiek.”

 

 

 

 

 

001. wyd. ?, – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 1

002. wyd. ?, – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 2

003. wyd. ?, – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 3

004. wyd. ?, – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 4 (brak źródła)

005. wyd. ?, – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 5 (brak źródła)

006. wyd. ?, – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 6 (brak źródła)

007. wyd. ARKA, kaseta nr 017 – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 7

008. wyd. ARKA, kaseta nr 019 – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 8

009. wyd. ARKA, kaseta nr 020 – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” – „Problemy wsi”

010. wyd. ARKA, kaseta nr 021 – Stefan Bratkowski „Gazeta dźwiękowa” nr 9

011. wyd. ARKA, kaseta nr 022 – Włodzimierz Wysocki

012. wyd. ARKA, kaseta nr 040 – Gazeta dźwiękowa nr 17, (brak źródła)

013. wyd. ARKA, kaseta nr 041 – Gazeta dźwiękowa nr 18, (brak źródła)

 

014. wyd. pryw. Jacek Kaczmarski – Ursynów 15.12.1996

015. wyd. ANTYK, Andrzej Kołakowski – „Kontrrewolucja”

016. wyd. NOF, kaseta nr 001 – Paweł Orkisz z grupą Pass „Komentarz”

017. wyd. NOF, kaseta nr 002 – Nowa Huta 82-86

018. wyd. „Bunkier” w Mistrzejowicach – Wieczór u św. Maksymiliana – Jacek Federowicz

019. wyd. pryw. kas. przywieziona z Aten – Jacek Kaczmarski „Inaczej”

020. wyd. ?. (Nowa Huta)  Karel Kryl i Antonina Krzysztoń

021. wyd. „Bunkier” Nowa Huta – Wieczór u św. Maksymiliana – J. Federowicz (1)

022. wyd. „Bunkier” Nowa Huta – Wieczór u św. Maksymiliana – J. Federowicz (2)

023. wyd. „Bunkier” Nowa Huta – Wieczór u św. Maksymiliana – J. Federowicz (3)

024. wyd. pryw. – Kabaret pod Egidą

 

025. wyd. NOWA, kaseta nr 001 – „Zielona wrona”

026. wyd. NOWA, kaseta nr 002 – „Pompeja” Jacek Kaczmarski

027. wyd. NOWA, kaseta nr 003 – „Raport o stanie wojennym”

028. wyd. NOWA, kaseta nr 004 – „Bojkot”

029. wyd. NOWA, kaseta nr 005 – „Idą pancry”

030. wyd. NOWA, kaseta nr 006 – „Polski sierpień”

031. wyd. NOWA, kaseta nr 007 – „Ojców pienia”

032. wyd. NOWA, kaseta nr 008 – „Pamiątki”

033. wyd. NOWA, kaseta nr 009 – „Pielgrzym trudnych chwil” cz. 1

034. wyd. NOWA, kaseta nr 010 – „Pielgrzym trudnych chwil” cz. 2

035. wyd. NOWA, kaseta nr 011 – Marek Hłasko „Cmentarze”

036. wyd. NOWA, kaseta nr 012 – „Piłsudski”

037. wyd. NOWA, kaseta nr 013 – „Wałęsa”

038. wyd. NOWA, kaseta nr 014 – Witold Gombrowicz – O Polakach, Polsce i komuniźmie

039. wyd. NOWA, kaseta nr 015 –  Leopold Tyrmand – O Polakach, Polsce i komuniźmie

040. wyd. NOWA, kaseta nr 016 – „Moja litania”

041. wyd. NOWA, kaseta nr 017 – „Dezerterzy”

042. wyd. NOWA, kaseta nr 018 – (brak źródła)

043. wyd. NOWA, kaseta nr 019 – „George Orwell 1984” (brak źródła)

044. wyd. NOWA, kaseta nr 020 – „Róbmy swoje” Wojciech Młynarski

045. wyd. NOWA, kaseta nr 021 – Jan Pietrzak „Epidemie, szajby, dewiacje”

046. wyd. NOWA, kaseta nr 022 – „Początek wielkiego czuwania”

047. wyd. NOWA, kaseta nr 023 – „O cenzurze” Jacek Fedorowicz

048. wyd. NOWA, kaseta nr 024 – „Nie mów nigdy oto jest ostatnia z dróg...”

049. wyd. NOWA, kaseta nr 025 – „ prof. Jan Tadeusz Stanisławski”

050. wyd. NOWA, kaseta nr 026 – Wieniedikt Jerofiejew „Moskwa - Pietuszki”

051. wyd. NOWA, kaseta nr 027 – Ryszard Bugajski „Przesłuchanie”

052. wyd. NOWA, kaseta nr 028 – Jan Kaczmarek „Chwile czekania”

053. wyd. NOWA, kaseta nr 029 – „Wybory `47”

054. wyd. NOWA, kaseta nr 030 – „Pójdźcie za naszą gwiazdą”

055. wyd. NOWA, kaseta nr 031 – „Oszukani”

056. wyd. NOWA, kaseta nr 032 – „Chude lata”

057. wyd. NOWA, kaseta nr 033 – A. Krzysztoń, A. Michalski „Piosenki Karela Kryla”

058. wyd. NOWA, kaseta nr 034 – M. Krzesińska, An. Mikołajczyk, K. Toporski „Czerwony Krąg”

059. wyd. NOWA, kaseta nr 035 – Janina Jankowska „Dialog” (brak źródła)

060. wyd. NOWA, kaseta nr 036 – Kazimierz Wierzyński „Lutnista ciemnego czasu” (brak źródła)

061. wyd. NOWA, kaseta nr 037 – Kazimierz Wierzyński „Polska droga”

 

062. wyd. CDN, kaseta nr 01 – Jan Krzysztof Kelus „Piosenki ze starej kasety”

wg. błędnego opisu Ośrodka KARTA jest nią J.K.Kelus „Z nieskończoną wciąż piosenką”

 

063. wyd. CDN, kaseta nr 02 – (brak źródła)

064. wyd. CDN, kaseta nr 03 – „Piosenki internowanych - Strzebielinek”

065. wyd. CDN, kaseta nr 04 – Jan Gall „Ekstrema”

066. wyd. CDN, kaseta nr 05  – „Jacek Kaczmarski '82”

067. wyd. CDN, kaseta nr 06 – Jacek Klejff „Dokąd to obywatelu”

068. wyd. CDN, kaseta nr 07 – brak źródła

069. wyd. CDN, kaseta nr 08 – Tadeusz Sikora „Ballady spod lady”

070. wyd. CDN, kaseta nr 09 – Andrzej Pogodny „Mam już wszystko”

071. wyd. CDN, kaseta nr 10 – J.K.Kelus „Z nieskończoną wciąż piosenką”

072. wyd. CDN, kaseta nr 11 – Natalia Gorbaniewska o obrońcach praw człowieka w ZSRR (kopia kasety wyd. KONTAKT)

073. wyd. CDN, kaseta nr 12 – ks. Jerzy Popiełuszko - Ostatnie homilie

074. wyd. CDN, kaseta nr 13 – Jacek Fedorowicz „O cenzurze”

075. wyd. CDN, kaseta nr 14 – Teatr Wybrzeże „Komunikaty liryczne”

076. wyd. CDN, kaseta nr 15 – Janina Jankowska „Słowo o ks. Jerzym”

077. wyd. CDN, kaseta nr 16 – Zespół Reprezentacyjny „Pieśni Lluisa Llacha”

078. wyd. CDN, kaseta nr 17 – Tadeusz Sikora „Sam sobie weź”

079. wyd. CDN, kaseta nr 18 – (brak źródła)

080. wyd. CDN, kaseta nr 19 – Stefan Brzoza „lekarstwo na ten stan” (zbiory CDCzN)

081. wyd. CDN, kaseta nr 20 – Tadeusz Sikora „Okrakiem na barykadzie”

082. wyd. CDN, kaseta nr 21 – Jacek Fedorowicz „Wieczór autorski 1986”

083. wyd. CDN, kaseta nr 22 – Antonina Krzysztoń, Marek Walawender

084. wyd. CDN, kaseta nr 23 – „Godzina z Jackiem Kaczmarskim”

085. wyd. CDN, kaseta nr 24 – Jacek Fedorowicz „Wieczór autorski 1987”

086. wyd. CDN, kaseta nr 25 – Jacek Kaczmarski „Kosmopolak”

087. wyd. CDN, kaseta nr 26 – Jacek Kaczmarski „Kolega kierownik żyje”

088. wyd. CDN, kaseta nr 27 – W. Wysocki „Dla zaawansowanych”

 

089. „Hutnik” – kaseta (matka) z audycją „Radio Hutnik” (maj 1988)

090. „Hutnik” – wyw. z Kornelem Morawieckim w RWE (Rzym -1988)

 

091. wyd. ISTNE  „Za tych co na Wujku” – rep. Jacka Cieszewskiego

092. wyd. „Bunkier” N. Huta – Wieczór u św. Maksymiliana – dr Lenkiewicz, Włoszczowa, Paweł Orkisz

093. wyd. Śląska Pow. Fonograficzna – Leszek Wójtowicz „Mówią mi, że tam w Moskwie”

 

094. wyd. KONTAKT, kaseta nr 1 – (brak żródła)

095. wyd. KONTAKT, kaseta nr 2 – (brak żródła)

096. wyd. KONTAKT, kaseta nr 3 – (brak żródła)

097. wyd. KONTAKT, kaseta nr 4 – (brak żródła)

098. wyd. KONTAKT, kaseta nr 5 – Nagroda Nobla dla Lecha Wałęsy

099. wyd. KONTAKT, kaseta nr 6 – (brak żródła)

100. wyd. KONTAKT, kaseta nr 7 – (brak żródła)

101. wyd. KONTAKT, kaseta nr 8 – (brak żródła)

102. wyd. KONTAKT, kaseta nr 9 – (brak żródła)

103. wyd. KONTAKT, kaseta nr 10 – (brak żródła)

104. wyd. KONTAKT, kaseta nr 11 – (brak żródła)

105. wyd. KONTAKT, kaseta nr 12 – Łagry i szpitale psychiatryczne

106. wyd. KONTAKT, kaseta nr 13 – Roman Kałuża „Konstanty Jeleński”

107. wyd. KONTAKT, kaseta nr 14 – Syjonizm i antysyjonizm

108. wyd. KONTAKT, kaseta nr 15 – Praska wiosna

109. wyd. KONTAKT, kaseta nr 16 – (brak żródła)

110. wyd. KONTAKT, kaseta nr 17 – Jerzy Stempowski

111. wyd. KONTAKT, kaseta nr 18 – (brak żródła)

112. wyd. KONTAKT, kaseta nr 19 – (brak żródła)

113. wyd. KONTAKT, kaseta nr 20 – (brak żródła)

114. wyd. KONTAKT, kaseta nr 21 – (brak żródła)

115. wyd. KONTAKT, kaseta nr 22 – (brak żródła)

116. wyd. KONTAKT, kaseta nr 23 – (brak żródła)

117. wyd. KONTAKT, kaseta nr 24 – (brak żródła)

118. wyd. KONTAKT, kaseta nr 25 – (brak żródła)

119. wyd. KONTAKT, kaseta nr 26 – (brak żródła)

120. wyd. KONTAKT, kaseta nr 27 – (brak żródła)

121. wyd. KONTAKT, kaseta nr 28 – (brak żródła)

122. wyd. KONTAKT, kaseta nr 29 – (brak żródła)

123. wyd. KONTAKT, kaseta nr 30 – (brak żródła)

124. wyd. KONTAKT, kaseta nr 31 – (brak żródła)

125. wyd. KONTAKT, kaseta nr 32 – (brak żródła)

126. wyd. KONTAKT, kaseta nr 33 – (brak żródła)

127. wyd. KONTAKT, kaseta nr 34 – (brak żródła)

128. wyd. KONTAKT, kaseta nr 35 – (brak żródła)

129. wyd. KONTAKT, kaseta nr 36 – (brak żródła)

130. wyd. KONTAKT, kaseta nr 37 – L. Kołakowski - szkic do portretu cz. I

131. wyd. KONTAKT, kaseta nr 38 – (brak żródła)

132. wyd. KONTAKT, kaseta nr 39 – (brak żródła)

133. wyd. KONTAKT, kaseta nr 40 – „1945-1956 lata stalinizmu”

134. wyd. KONTAKT, kaseta nr 41 – „1956-1968 Jak Gomułka odchodził od października”

135. wyd. KONTAKT, kaseta nr 42 – (brak żródła)

136. wyd. KONTAKT, kaseta nr 43 – (brak żródła)

137. wyd. KONTAKT, kaseta nr 44 – W 40. rocznicę konferencji jałtańskiej

138. wyd. KONTAKT, kaseta nr 45 – „Nieobjęta ziemia Cz. Miłosza”

139. wyd. KONTAKT, kaseta nr ? – Natalia Gorbaniewska

 

140. wyd. MOF (Młodzieżowa Oficyna Fonograficzna), kaseta nr 04 – „Niepodległość”

141. wyd. MOF (Młodzieżowa Oficyna Fonograficzna), kaseta  nr ?? – „Cierpliwości”

 

142. wyd. Duszp. Akademickie ARKA – „To ojca mego świat”

 

143. wyd. KOS, kaseta nr 008 – Joan Baez w Polsce

144. wyd. KOS, kaseta nr 009 – Dusza ludzka w socjalizmie

 

145. wyd. GRONO PRZYJACIELSKIE – Pieśni obrońców Lwowa 1918

146. wyd. GRONO PRZYJACIELSKIE – Piosennik Powstania Styczniowego

 

147. wyd. Duszp. Akadem. ARKA 1986 – Oto ojca mego świat

 

148. wyd. KOMITET KULTURY NIEZALEŻNEJ – Pokój tobie Polsko Ojczyzno moja

 

149. wyd. AGENCJA FONOGRAFICZNA AKCENT 1986 – Wolnego ludu śpiew

 

150. wyd. RWE – Kawalkada czasu 1964

 

151. wyd. SW – nasłuch radiowy milicji Wrocław - sierpień 1982

152. wyd. AGENCJA WYDAWNICZA SW, kaseta 001 – Jacek Kaczmarski

 

153. wyd. ? – Piosenki Powstania 1863

 

154. wyd. ? – ks. Małkowski cz. 1

155. wyd. ? – ks. Małkowski cz. 2

 

156. Nasłuch RADIO SOLIDARNOŚĆ – audycja 1

157. Nasłuch RADIO SOLIDARNOŚĆ – audycja 2

158. Nasłuch RADIO SOLIDARNOŚĆ – audycja 3

159. dr. WŁADYSŁAW JACHNIAK – Dzieje FON (28.02.1985)

 

160. Piosenki stanu wojennego

161. Urodziny pana Janka

162. Kabaret pod Egidą / Jacek Federowicz - 1981

163. II ZJAZD SOLIDARNOŚĆ – Śląsk 1990

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 wróć >>

 


Digitalizacji dokonałem posługując się magnetofonem analogowym firmy Kenwood, magnetofonem cyfrowym Philips DCC 91 oraz  kartą dźwiękową Sound Blaster.

© Leszek Jaranowski